Jakie dokumenty są potrzebne przy skupie aut?

Gdzie znaleźć najlepsze oferty samochodów używanych? - Praktyczny przewodnik po zakupie

Przewodnik dla właścicieli pojazdów.

Większości osób sprzedaż samochodu kojarzy się z długim i mozolnym procesem, który wymaga sporego zaangażowanie. Zdjęcia, wystawienie oferty, odbieranie telefonów i odpisywanie na wiadomości, próby negocjacji i spotkania, które nie przynoszą nic, poza zmarnowanym czasem. Nie każdy ma czas i cierpliwość, aby bawić się w ten sposób. Na szczęście, istnieją inne sposoby na szybką i sprawną sprzedaż samochodu. Jednym z nich jest wizyta w skupie aut. Jak przygotować się do takiej sprzedaży i jakie dokumenty są niezbędne?

Dokumenty niezbędne do sprzedaży auta w skupie

Sprzedaż auta w skupie to sposób na szybkie i sprawne pozbycie się auta. Wiele osób jednak obawia się tego, że oferowana stawka będzie mocno zaniżona. Warto jednak na to spojrzeć z nieco innej strony. Skup zawsze składa właścicielowi pojazdu rozsądną ofertę na podstawie oględzin samochodu. Dodatkowo, pozbywasz się problemu i nie musisz marnować czasu, co dla wielu osób jest nawet cenniejsze niż pieniądze. Kolejnym atutem jest to, że gotówkę zyskujesz praktycznie natychmiast, więc jeśli w planach masz zakup nowego auta czy innego rodzaju inwestycje, nie musisz martwić się o to, że przeciągnie się to w czasie. Sama transakcja nie różni się praktycznie niczym od tradycyjnej sprzedaży samochodu. Do podpisania dokumentacji potrzebny jest przede wszystkim właściciel i jego dowód osobisty, a także dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli auto zostało zakupione przed 2022 rokiem, konieczne jest także dołączenie karty pojazdu. Warto także zabrać ze sobą dodatkową dokumentację, dotyczącą samochodu np. karty gwarancyjne wymienianych niedawno części, książkę serwisową czy polisę OC/AC. Należy pamiętać także o zabraniu kluczyka zapasowego, aby podczas sprzedaży auta pozostawić w skupie komplet.

Co potrzebne jest w przypadku sprzedaży auta firmowego?

W przypadku gdy sprzedaż dotyczy auta firmowego, poza wymienionymi wyżej dokumentami, niezbędne będą także dokumenty dotyczące zakończenia lub spłaty leasingu. Warto mieć przy sobie:

  • oryginalną fakturę potwierdzającą wykup auta z leasingu
  • dokumenty świadczący o zakończeniu okresu leasingowania

Jak wygląda sprzedaż auta w skupie?

Właściciele aut trafiają do danego skupu najczęściej po wstępnych negocjacjach czy oględzinach. Skupy oferują możliwość przesłania mailowo zdjęć i na ich podstawie szacują wartość pojazdu, a także określają czy są zainteresowane danym samochodem. Jeśli na tym etapie obie strony zgadzają się, dochodzi do spotkania podczas którego właściciel skupu lub pracownicy oglądają auto i ostatecznie oceniają jego wartość. W większości przypadków jest to czysta formalność, po której następuje przedstawienie ostatecznej oferty. Jeśli zostanie ona zaakceptowana dochodzi do podpisania umowy oraz wypłaty pieniędzy.

Sprzedaż auta w skupie to praktyczny sposób na zaoszczędzenie czasu i niepotrzebnych nerwów. To prosta, szybka i opłacalna metoda pozbycia się samochodu.

Call Now ButtonZadzwoń 791834716