Co zrobić ze starym samochodem?

starym_samochodem

W życiu każdego samochodu nadchodzi ten moment, gdy przestaje być przydatny swojemu aktualnemu właścicielowi. Wówczas stajemy przed zadaniem jego pozbycia się. Istnieją różne rozwiązania, z których korzystają kierowcy w naszym kraju. Samodzielne poszukiwanie nowego nabywcy, skorzystanie z pomocy pośrednictwa, a w ostateczności także kasacja. Poniżej przyglądamy się najważniejszym i najchętniej wybieranym rozwiązaniom, które warto wziąć pod uwagę w przypadku samochodów starych, wybrakowanych i niesprawnych. Wbrew pozorom, nawet najbardziej uszkodzony i zdezelowany pojazd może stać się źródłem gotówki.

Czego nie można zrobić ze starym samochodem?

Wielu kierowców pragnie szybko i na własną rękę pozbyć się starego samochodu. Nie wszystkie rozwiązania są jednak warte zastosowania, a tym bardziej legalne. Przede wszystkim nie należy samochodu porzucać, ani demontować na własną rękę. To ostatnie rozwiązanie może wydać się kuszące – pozwala uzyskać sprawne części, które można z zyskiem odsprzedać. Warto jednak podkreślić, że nie są to procedury legalne, a samochody niesprawne powinny zostać wyrejestrowane i zdemontowane w sposób dopuszczalny przez prawo. Za nielegalny demontaż grożą duże kare finansowe.

Rozwiązania sprawne i bezpieczne

Samochód nie nadający się do poruszania na drogach można oddać do profesjonalnych stacji demontażu. Wiele firm oferuje pomoc także w transporcie samochodów do ich siedziby. Po oddaniu, samochód poddaje się oględzinom oraz sprawdza jego wagę. W zależności od stanu, możemy otrzymać określoną kwotę, zazwyczaj w wysokości kilkuset złotych. Samochody niekompletne lub mocno wybrakowane będą wycenione niżej. Po sfinalizowaniu transakcji, kierowca otrzymuje potwierdzenie pozwalające na wyrejestrowanie pojazdu.

Skup aut – coś więcej niż złomowanie

Do skupów aut warto oddawać samochody w lepszym stanie technicznym. Ich funkcjonowanie opiera się na dokonywaniu przeglądów i wycen oddawanych pojazdów. Skupy są zainteresowane zarówno samochodami sprawnymi jak również uszkodzonymi i powypadkowymi. Często są nawet gotowe odkupić każdy dostarczony przez Klientów pojazd. Po sfinalizowaniu transakcji, skup staje się właścicielem pojazdu, dla którego może szukać nowego nabywcy lub który może wykorzystać do pozyskania części. Zaletą wyboru tej opcji jest możliwość natychmiastowego uzyskania gotówki w zamian za oddany pojazd.

Komisy samochodowe – dla kogo i dla-czego?

Komisy to firmy specjalizujące się w sprzedaży samochodów używanych. Oddając swój pojazd do komisu uzyskujemy fachową pomoc w związku z jego reklamowaniem, eksponowaniem i aktywnym poszukiwaniem nabywcy. Tym samym zostajemy odciążeni od wykonywania najbardziej absorbujących i czasochłonnych obowiązków. Gdy komis znajdzie nabywcę dla naszego pojazdu – wypłaca nam ustaloną kwotę, pomniejszoną o prowizję.

Sprzedaż na własną rękę

Ostatecznie można też sprzedać samochód na własną rękę. W tym celu można skorzystać ze stron internetowych z ogłoszeniami, portali aukcyjnych i innych domen dla kierowców. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskania kwoty wyższej niż ta, którą otrzymalibyśmy z komisu, skupu aut lub stacji złomowania. Minusem jest natomiast konieczność samodzielnego wykonania wszystkich czynności – poszukiwania nabywcy, umawiania spotkań i prezentowania samochodu.

Call Now ButtonZadzwoń 791834716